Biele škvrny na čokoláde. Čo znamenajú?

Čokoláda. Lahôdka! Dozaista ste však už niekedy siahli po kúsku čokolády a k Vášmu prekvapeniu bola pokrytá bielymi škvrnami, čo Vás nútilo zvážiť jej konzumácii. Poďme odhaliť, čo sa skrýva za týmto problémom, či je čokoláda v takom prípade v jedlá a predovšetkým, ako celej veci predísť.

Čokoláda uchováva svoje vlastnosti 24 mesiacov po jej výrobe. Je však citlivá na pach a vlhkosť, a preto je proces jej uskladňovanie dôležitý.

Hrajú tu rolu dva faktory. Zloženie čokolády a jej uchovávanie.

Biele škvrny na čokoláde z dôvodu nesprávneho skladovania

Bežne sa objavujú dva dôvody spojené so skladovaním čokolády a bielymi škvrnami na nej:

  • Tuky vytlačené na povrchu čokolády, kvôli kontaktu so vzduchom, z dôvodu nesprávne zabaleného kúska.
  • Tieto tuky tiež môžu vyjsť na povrch kvôli náhlej teplotnej zmene.
  • Skladovanie na vlhkých miestach.

Biele škvrny na čokoláde z dôvodu jej zloženia

  • Flat Bloom, alebo zbielenie z dôvodu tuku

Objavia sa, keď je čokoláda vystavená teplotám vyšším, ako 30 stupňov. Tuk sa rozpustí, stúpne na povrch a akonáhle zkrištalizuje, objavia sa tieto škvrny. Toto sa bežne deje v prípade orieškových čokolád. Napríklad u čokolády s lieskovými orechmi je tento jav veľmi častý, pretože tuk v lieskových orechoch je  tekutý aj pri izbových teplotách.

  • Sugar bloom, alebo zbielenie z dôvodu cukru

V tomto prípade ide o jav keď sa rozpustí cukor, stúpne na povrch čokolády a zkrištalizuje počas procesu vyparovania. Takýto proces nastane pri 75% až 80% vlhkosti. Čokoláda potom vyzerá podobne ako pri zbielení z dôvodu tuku, avšak jej textúra a chuť sa tentoraz mení a tým pádom stráca na kvalite. Čo sa týka textúry, môže zhrudkovatieť a čo sa týka chuti, môže byť až nepríjemná.

Ako tomu predísť

  • Skladovať pri teplote 12 až 18 stupňov.
  • Uchránit prieniku vzduchu do obalu.
  • Z dôvodu prítomnej vlhkosti sa neodporučuje skladovať v chladničke.
  • Vyhýbať sa teplotným zmenám.

Je čokoláda nepoužiteľná?

Nie. Čokoláda síce nie je v zlom stave, ale aj napriek tomu je potrebné sa vyššie spomenutým procesom vyhnúť. Ako v prípade zbielenia kvôli tuku, tak v prípade zbielenia kvôli cukru, čokoláda mení svoju arómu. A konkrétne v druhom prípade, je možná zmena chuti aj textúry, zatiaľ čo v prvom prípade dochádza k zmene vzhľadu, ale chuť sa zachováva. Avšak, ak sa nám aj napriek tomu niečo také prihodí, môžeme čokoládu znovu rozpustiť, aby všetky jej zložky opäť zkrištalizovali a použiť ju  pre prípravu iných cukrárenských výrobkov.

Zdroj: https://www.lachinata.es/blog/manchas-blancas-en-el-chocolate/

LA CHINATA SLOVENSKO