Ako si vyberať kozmetické prípravky počas tehotenstva

Ženské telo prechádza počas tehotenstva mnohými zmenami, ktoré sa prejavia aj na pokožke. Môžu sa objaviť problémy so striami, celulitídou, pigmentovými škvrnami alebo akné. Je ale dôležité vedieť, ktoré produkty by sme počas tehotenstva nemali používať, pretože látky v nich obsiahnuté, ktoré sú inak absolútne neškodné, by mohli negatívne ovplyvniť vývoj plodu.

Niektoré látky a ich deriváty by preto nastávajúce mamičky mali zo svojej kozmetickej starostlivosti vyradiť. Ide napríklad o kofeín, retinol, kyselinu salicylovú, gáfor a mätovú silicu.

U retinolu a iných derivátov vitamínu A hrozí negatívny dopad na vývoj plodu a vznik deformácií. Tieto látky sú bežnou súčasťou prípravkov proti starnutiu.

Kofeín zvyšuje cirkuláciu krvného obehu a má aj ďalšie prospešné účinky, používa sa preto ako častá prísada do prípravkov proti celulitíde. Pre tehotné ženy ale tiež nie je príliš vhodný.

A nedopočujú sa ani produkty s obsahom mätovej silice a gáfru. Tie možno nájsť napríklad v balzamoch na pery, výrobkoch proti celulitíde a produktoch s chladivým efektom.

Kozmetika pro tehotné: Esenciálne oleje

Témou k širšej diskusii sú esenciálne oleje. Všetky nie sú “zakázané”. Niektoré sa neodporúčajú počas prvých mesiacov tehotenstva, iné sa počas tehotenstva neodporúčajú vôbec a niektoré ďalšie sú úplne neškodné. Je potrebné si uvedomiť rozdiel medzi aromaterapeutickými prípravky, ktoré obsahujú čisté koncentrované esenciálne oleje, a bežnými kozmetickými prípravkami, pri ktorých je koncentrácia použitých esenciálnych olejov veľmi nízka.

Medzi esenciálne oleje nevhodné počas tehotenstva sa radia šalviový, mätový, oregánový, klinčekový a olej z ruty.

Ak sa bližšie pozrieme na kozmetické produkty La Chinata, nájdeme niekoľko produktov, ktorým by sa tehotné ženy mali vyhnúť:

Regeneračný balzám na očné okolie  La Chinata, protože medzi jeho aktivne zložky patrí kofeín.

Šampón s kondicionérom , protože mezi konzervačné zložky patrí kyselina salicylová.

Regeneračné antioxidačné sérum La Chinata a Telový olej La Chinata obsahujú esenciálne oleje z mandarínky, bergamotu, grapefruitu a pelargónie. Konrkrétně esenciálny olej z pelargónie sa odporúča používať až od štvrtého mesiaca tehotenstva. V prípade Regeneračného antioxidačného séra La Chinata je však vo veľmi nízkej koncentrácii nepresahujúcej 0,10%.

Laboratórne štúdie tiež preukázali, že tieto druhy olejov v takto nízkych koncentráciách nepredstavujú pre tehotné ženy žiadne riziko. Počas tehotenstva nie je zakázané jesť pomaranče ani grapefruity, aplikovať tak na tvár krém s takto nízkym obsahom daného esenciálneho oleja nie je zdraviu nebezpečné ani pre matku, ani pre plod.

Počas dojčenia je potrebné myslieť na to, že by sa žena mala držať rovnakých pravidiel ako počas tehotenstva.

Nastávajúcim mamičkám sa všeobecne odporúča zamerať sa na výrobky z prírodných ingrediencií neobsahujúcich potenciálne toxíny. A ďalej je potrebné poznať látky, z ktorých sa tieto produkty vyrábajú a ktoré by nielen pre plod mohli predstavovať zdravotné riziko.

Kozmetika pro tehotné: prsia a brucho

Ženská pokožka trpí počas tehotenstva predovšetkým v oblasti pŕs a brucha. Koža je tu neprirodzene vypnutá a dochádza k zmenám jej štruktúry. Kľúčová je v tomto období pravidelná a intenzívna hydratácia, k čomu sa najviac hodí náš Intenzívny regeneračný krém s hutnou konzistenciou, ktorý obsahuje vysoký podiel aloe vera a extra panenského olivového oleja. Medzi jeho ďalšie účinné zložky patrí včelí vosk, arganový olej, šípkový olej, extrakt zo semienok prosa a olivový extrakt. Okrem premastenia tiež redukuje pigmentové škvrny.

Dôležitá je tiež ochrana pred slnkom a škodlivými UVA a UVB lúčmi. Odporúčajú sa produkty s vysokým ochranným faktorom. Tie tiež pomáhajú pri prevencii výskytu pigmentových škvŕn

Zdroj: https://www.lachinata.es/blog/cosmetica-para-embarazadas/

LA CHINATA SLOVENSKO